Select Results by Season

All Results | 1999/00 season

Saturday 21st August 1999
F.A. Challenge Cup Preliminary Round
Ashton United 2-1 Clitheroe 
Atherton Collieries 1-2 Ramsbottom United 
Bacup Borough 2-2 Sheffield 
Billingham Town 1-2 Fleetwood Freeport 
Bootle 0-0 Jarrow Roofing Boldon Community Association 
Bradford Park Avenue 1-0 Prescot Cables 
Cheadle Town 0-3 Warrington Town 
Chester-le-Street Town 1-3 St Helens Town 
Curzon Ashton 0-1 Brigg Town 
Darwen 0-1 Billingham Synthonia 
Dunston Federation Brewery 1-0 Maine Road 
Ford Sports Daventry 1-2 Nantwich Town 
Mossley 2-1 Atherton LR 
Netherfield Kendal 3-0 Oldham Town 
Newcastle Town 1-0 Sandwell Borough 
Rossendale United 2-0 Chadderton 
Salford City 2-0 Evenwood Town 
Skelmersdale United 5-2 Whitley Bay 
Stafford Rangers 2-0 Glossop North End 
Stratford Town 4-1 Leek CSOB 
Wellingborough Town 3-0 Kidsgrove Athletic 
Woodley Sports 2-1 Ossett Albion 

 

Tuesday 24th August 1999
F.A. Challenge Cup Preliminary Round Replay
Jarrow Roofing Boldon Community Association 1-1 Bootle 
(After Extra Time, Jarrow Roofing Boldon Community Association won 5-4 on penalties)
Sheffield 4-0 Bacup Borough 

 

Saturday 4th September 1999
F.A. Challenge Cup 1st Qualifying Round
Bradford Park Avenue 2-0 Skelmersdale United 
Dunston Federation Brewery 1-0 Salford City 
Liversedge 3-2 Woodley Sports 
Mossley 0-2 Gretna 
Nantwich Town 3-0 S & L Corby 
Radcliffe Borough 8-1 Warrington Town 
Ramsbottom United 1-2 Fleetwood Freeport 
Rossendale United 1-1 Ossett Town 
St Helens Town 1-1 Pickering Town 
Wellingborough Town 2-2 Newcastle Town 

 

Tuesday 7th September 1999
F.A. Challenge Cup 1st Qualifying Round Replay
Newcastle Town 0-4 Wellingborough Town 
Ossett Town 2-0 Rossendale United 
Pickering Town 3-2 St Helens Town 

 

Saturday 11th September 1999
F.A. Carlsberg Vase 1st Qualifying Round
Atherton Collieries 3-1 Shildon 
Chadderton 0-4 Fleetwood Freeport 
Denaby United 1-0 Bacup Borough 
Eccleshill United 10-1 Blackpool Mechanics 
Louth United 3-2 Salford City 
Nelson 0-6 Skelmersdale United 
Squires Gate 2-1 Sheffield 
Woodley Sports 0-3 Billingham Synthonia 

 

Saturday 18th September 1999
F.A. Challenge Cup 2nd Qualifying Round
Nantwich Town 1-0 Hucknall Town 

 

Saturday 25th September 1999
F.A. Carlsberg Vase 2nd Qualifying Round
Abbey Hey 1-0 Pontefract Collieries 
Atherton LR 1-3 Atherton Collieries 
Blackstones 0-2 Glossop North End 
Cheadle Town 6-0 Esh Winning 
Crook Town 5-0 Bootle 
Mickleover Sports 4-3 Leek CSOB 
Newcastle Town 4-0 Dudley Town 
Oldham Town 0-3 Castleton Gabriels 
Peterlee Newtown 4-2 Darwen 
Pickering Town 3-1 Fleetwood Freeport 
Prescot Cables 2-1 West Auckland Town 
Rossendale United 2-3 Curzon Ashton 
Sandiacre Town 0-1 Nantwich Town 
Selby Town 4-1 St Helens Town 
Shotton Comrades 0-2 Skelmersdale United 
Thornaby on Tees 3-0 Holker Old Boys 
Washington Ikeda Hoover 0-7 Ramsbottom United 
Willington 3-0 Maine Road 
Yorkshire Amateur 1-1 Squires Gate 
(After Extra Time, 1-1 after 90 mins)

 

Tuesday 28th September 1999
F.A. Carlsberg Vase
Squires Gate 2-1 Yorkshire Amateur 

 

Saturday 2nd October 1999
F.A. Challenge Cup 3rd Qualifying Round
St Albans City 4-2 Nantwich Town 

 

Saturday 23rd October 1999
F.A. Carlsberg Vase 1st Round
Abbey Hey 3-0 Parkgate 
Atherton Collieries 4-1 Thackley 
Brandon United 0-1 Prescot Cables 
Crook Town 3-1 Cheadle Town 
Curzon Ashton 3-3 Warrington Town 
(After Extra Time, 2-2 after 90 mins)
Glossop North End 4-2 Bolehall Swifts 
Goole AFC 1-0 Castleton Gabriels 
Long Eaton United 0-5 Newcastle Town 
Nantwich Town 2-2 Meir K A 
(After Extra Time, 2-2 after 90 mins)
Skelmersdale United 2-0 Glasshoughton Welfare 
Squires Gate 3-3 Ramsbottom United 
(After Extra Time, 2-2 after 90 mins)

 

Tuesday 26th October 1999
F.A. Carlsberg Vase
Meir K A 2-4 Nantwich Town 
Ramsbottom United 5-3 Squires Gate 
(After Extra Time, 3-3 after 90 mins)
Warrington Town 3-1 Curzon Ashton 

 

Saturday 13th November 1999
F.A. Carlsberg Vase 2nd Round
Abbey Hey 1-2 Skelmersdale United 
Dunston Federation Brewery 1-2 Warrington Town 
Great Harwood Town 0-4 Crook Town 
Malvern Town 2-2 Glossop North End 
(After Extra Time, 2-2 after 90 mins)
Morpeth Town 1-2 Clitheroe 
(After Extra Time, 1-1 after 90 mins)
Mossley 2-1 Billingham Town 
Nantwich Town 4-0 Kidsgrove Athletic 
Newcastle Town 2-1 Desborough Town 
Prescot Cables 2-3 Consett 
Tow Law Town 1-1 Ramsbottom United 
(After Extra Time, 1-1 after 90 mins)
Vauxhall 2-0 Atherton Collieries 

 

Tuesday 16th November 1999
F.A. Carlsberg Vase
Glossop North End 3-0 Malvern Town 
Ramsbottom United 1-2 Tow Law Town 
(After Extra Time, 1-1 after 90 mins)

 

Saturday 4th December 1999
F.A. Carlsberg Vase 3rd Round
Glossop North End 3-2 Brigg Town 
Mossley 5-1 Nantwich Town 
Newcastle Town 2-1 Clitheroe 
Skelmersdale United 3-2 Hall Road Rangers 
Vauxhall 2-1 Warrington Town 

 

Saturday 22nd January 2000
F.A. Carlsberg Vase 4th Round
Glossop North End 0-1 Chippenham Town 
(After Extra Time, 0-0 after 90 mins)
Great Wakering Rovers 1-2 Vauxhall 
(After Extra Time, 1-1 after 90 mins)
Letchworth 0-2 Newcastle Town 
Mossley 5-1 Saltdean United 
Skelmersdale United 2-3 Taunton Town 
(After Extra Time, 2-2 after 90 mins)

 

Saturday 12th February 2000
F.A. Carlsberg Vase 5th Round
Chasetown 0-0 Newcastle Town 
(After Extra Time, 0-0 after 90 mins)
Mossley 1-0 Alfreton Town 
(After Extra Time, 0-0 after 90 mins)
Newcastle Town 0-0 Chasetown 
(After Extra Time, Newcastle Town won 4-3 on penalties)
Vauxhall 2-0 Eccleshill United 

 

Saturday 26th February 2000
F.A. Carlsberg Vase Quarter Finals
Deal Town 3-1 Mossley 
Ramsgate 0-1 Newcastle Town 
Taunton Town 1-5 Vauxhall 

 

Saturday 18th March 2000
F.A. Carlsberg Vase Semi Finals
Newcastle Town 0-2 Deal Town 
Vauxhall 0-0 Chippenham Town 

 

Saturday 25th March 2000
F.A. Carlsberg Vase Semi Finals
Chippenham Town 1-0 Vauxhall 
(After Extra Time, 0-0 after 90 mins)
Deal Town 1-1 Newcastle Town