Buildbase FA Vase Second Qualifying Round Draw

Fri 12th July 2019 | Buildbase FA Vase
By Craig Kendall

The draw for the Second Qualifying Round of the Buildbase FA Vase has just been published by The FA, you can view the draw for the First Qualifying Round here.

SATURDAY 14 SEPTEMBER 2019 

WINNING CLUB TO RECEIVE £725 

LOSING CLUB TO RECEIVE £250 

2 Steeton v Nelson or Seaham Red Star 

4 Easington Colliery v Shildon or Tow Law Town or Holker Old Boys 

8 Garstang or Sunderland West End v Padiham or Bedlington Terriers 

10 Northallerton Town or Stokesley SC v Whitley Bay or Barnoldswick Town 

11 Whickham or Squires Gate v Harrogate Railway Athletic or West Allotment Celtic 

12 Longridge Town or Newcastle University  v AFC Blackpool or Redcar Athletic 

15 Cleator Moor Celtic v Crook Town or Brandon United 

16 Skelmersdale United or New Mills v Wythenshawe Town or Goole 

17 Ashton Athletic or AFC Darwen v Liversedge or Hallam 

18 Parkgate or Chadderton v Brigg Town or Armthorpe Welfare 

19 Runcorn Town v West Didsbury & Chorlton or Egerton 

20 Cheadle Heath Nomads or Ashton Town v Swallownest or Vauxhall Motors 

21 Wythenshawe Amateurs v Avro or Selby Town 

22 Bacup Borough or Grimsby Borough v Dronfield Town 

23 Harworth Colliery or Stockport Town v Abbey Hey 

24 Lower Breck v Pilkington or Atherton LR 

25 Handsworth Parramore or Shelley v Litherland Remyca or Glasshoughton Welfare 

26 Worsbrough Bridge Athletic or Hall Road Rangers v Maine Road or Maltby Main 

27 Nostell MW or AFC Liverpool v Retford or Barton Town 

28 Retford United or Daisy Hill v Bottesford Town 

29 Rylands or Athersley Recreation v St Helens Town or Rossington Main 

30 Staveley MW or Cheadle Town v East Yorkshire Carnegie 

31 Prestwich Heys or 1874 Northwich v Cammell Laird 1907 or Charnock Richard 

32 AFC Emley or Burscough v Winterton Rangers 

33 Hinckley or Ellesmere Rangers v Rocester 

36 Gresley or Winsford United v FC Oswestry Town or Bustleholme 

39 Abbey Hulton United or Tipton Town v Bewdley Town or Alsager Town 

42 Whitchurch Alport v Nuneaton Griff or Wellington Amateurs 

44 Heath Hayes or Ashby Ivanhoe v Sandbach United or Wem Town 

49 St Martins or Shifnal Town v Haughmond or Stone Old Alleynians 

50 Coventry Sphinx or AFC Wulfrunians  v Eccleshall or Hanley Town

The full draw can be found on The FA website.

MATCH DATES 

All ties must be played on Saturday 14 September 2019, kick-off 3.00pm with replays on or before Thursday 19 September 2019, kick-off 7.45pm. Clubs may mutually agree to penalties being taken after extra time to determine the winner of a first match without having a replay and this must be confirmed on the Match Arrangement Form, in accordance with FA Vase Rule 11(a). 

DATES OF ROUNDS 

Second Round Qualifying - Saturday 14 September 2019 

First Round Proper - Saturday 12 October 2019 

Second Round Proper - Saturday 2 November 2019 

Third Round Proper - Saturday 30 November 2019 

Fourth Round Prope -r Saturday 11 January 2020 

Fifth Round Proper - Saturday 8 February 2020 

Sixth Round Proper - Saturday 29 February 2020 

Semi-Final 1 - Saturday 21 March 2020 

Semi-Final 2 - Saturday 29 March 2020 

Final  -Sunday 17 May 2020 

PRIZE FUND PAYMENTS WINNING CLUB - LOSING CLUB 

First Round Qualifying (268) £550 - £175 

Second Round Qualifying (169) £725 - £250 

First Round Proper (102) £825 - £275 

Second Round Proper (64) £900 - £300 

Third Round Proper (32) £1125 - £375 

Fourth Round Proper (16) £1875 - £625 

Fifth Round Proper (8) £2250 - £750 

Sixth Round Proper (4) £4125 - £1375 

Semi-Final (2) £5500 - £1750 

Final (1) £30000 - £20000 

 

 

Our Sponsors & Partners

Our Sponsors & Partners