Advertisement

 

Loading

nwcfl.com

The Official Website of The North West Counties Football League

Select Results By Month Select Results by Competition

Recent Results

Saturday 19th April 2014
Premier Division
Alsager Town 2-0 Barnoldswick Town HT: 1-0
Josh Lane (44)
Josh Lane (88)
  Att: 61
Bacup & Rossendale Borough 0-2 Runcorn Town HT: 0-0
  Daniel Toone (64)
Joseph Guest (89)
Att: 55
Colne 2-1 Bootle HT: 1-0
Jason Hart (32)
Nathan Bond (55)
  William Smart (50) Att: 135
Congleton Town 2-1 Silsden HT: 0-0
Scott Sephton (71)
Daniel Bruce (76)
  Andrew Hill (34) Att: 105
Runcorn Linnets 2-1 Winsford United HT: 1-1
Antony Hickey (15)
Kyle Hamid (78)
  Michael Jones (44) Att: 301
St Helens Town 0-2 Glossop North End HT: 0-1
  David Young (40)
Lee Malkin (73)
Att: 91
Stockport Sports 0-3 Ashton Athletic HT: 0-0
  Richard Livingston (60)
Sam Bailey (78)
Richard Livingston (89)
Att: 87
West Didsbury & Chorlton 0-0 Norton United HT: 0-0
      Att: 132
First Division
Ashton Town 1-2 Northwich Flixton Villa HT: 1-1
Elliot McDonough (43)   Ibrahim Adbrashid (16p)
Yousef Yousef (58)
Att: 43
Atherton LR 3-1 Holker Old Boys HT: 3-0
Ben Hardcastle (2p)
Jordan Cover (14p)
Ben Hardcastle (28p)
  James Bonner (90) Att: 52
Eccleshall 0-1 Irlam HT: 0-1
  Joe Icely (25) Att: 49
Formby 0-0 1874 Northwich HT: 0-0
      Att: 261
Hanley Town 1-4 AFC Darwen HT: 1-1
Jamie Pointon (15)   Bobby Langford (31)
Karl Turner (46)
Conor Gaul (55)
Bobby Langford (75)
Att: 76
Oldham Boro 0-1 Chadderton HT: 0-0
  Clive Best (86) Att: 20
Rochdale Town 2-0 Leek CSOB HT: 2-0
Luke Bradbury (12)
Luke Bradbury (16)
  Att: 19
Widnes Vikings 4-0 Daisy Hill HT: 3-0
Graham Molloy (9)
Paul Cliff (13)
Graham Molloy (17)
Ben Tollitt (75p)
  Att: 51
Reserve Division
AFC Darwen 0-1 Irlam
Silsden 1-2 New Mills
Craven & District Association Cup Semi Finals
Hellifield Sports 3-13 Barnoldswick Town Reserves 14:00
Reserve Division Trophy Group B (South)
Cheadle Town Reserves 5-0 Glossop North End Reserves

 

Thursday 17th April 2014
First Division Challenge Cup Final
Formby 3-3 Hanley Town HT: 1-2
Mark Kirby (27)
Kurt Sherlock (87)
Michael White (115)
  Theo Stair (35)
Jacob Vernon (39)
Jacob Vernon (97)
Att: 256
(AET, 2-2 after 90 mins, Formby won 5-3 on pens)
Played at Runcorn Linnets FC
Premier Division
Congleton Town 0-2 Norton United HT: 0-1
  Tom Winkle (39)
Leigh Skellern (74)
Att: 206
St Helens Town 1-1 AFC Blackpool HT: 0-0
Thomas Lightbody (62)   Mitchell Newsham (77) Att: 65
Winsford United 1-2 Stockport Sports HT: 0-1
Lee Constantine (67)   Ben Halfacre (9)
Josh Taylor (65)
Att: 81
First Division
Ashton Town 0-0 Holker Old Boys HT: 0-0
      Att: 32
Northwich Flixton Villa 0-3 Nelson HT: 0-1
  Peter Wright (27)
Joe O`Neill (55)
Ahmed Adnan (87)
Att: 19
Rochdale Town 2-2 Widnes Vikings HT: 0-0
Callum Smith (52)
Luke Bradbury(80)
  Ben Tollit (89)
Ben Tollit (90)
Att: 29
Reserve Division Trophy Group A (North)
AFC Darwen Reserves P-P Barnoldswick Town Reserves
Postponed due to

 

Wednesday 16th April 2014
Premier Division
Bacup & Rossendale Borough 2-0 Glossop North End HT: 0-0
Ryan Humphreys (63)
Ryan Humphreys (75)
  Att: 87
Silsden 0-1 Ashton Athletic HT: 0-0
  Ben Kay (51) Att: 184
First Division
1874 Northwich 1-0 Leek CSOB HT: 0-0
Mike Brandon (71)   Att: 249
Northwich Flixton Villa 1-2 AFC Darwen HT: 0-1
Martin Gordon (52)   Own Goal (45)
Anthony Hodges (63)
Att: 22

 

Tuesday 15th April 2014
Premier Division
Squires Gate 0-2 Congleton Town HT: 0-1
  Brandon Moores (10)
Brandon Moores (68)
Att: 39
St Helens Town 0-3 Runcorn Linnets HT: 0-0
  Kevin Towey (54)
Kyle Hamid (63)
Kyle Hamid (64)
Att: 152
Wigan Robin Park 3-3 Bootle HT: 0-2
Philip Howard (63)
Stephen Milne (76)
James Edgar (87)
  William Smart (30)
Michael Roberts (43)
Tom Peterson (83)
Att: 71
Winsford United 2-1 Colne HT: 0-1
Dennis Sheriff (72)
Jonathan Jones (75)
  Nathan Bond (14) Att: 100
First Division
Leek CSOB 2-2 Eccleshall HT: 1-1
George Pauley (39)
Ryan Green (51)
  Anthony Marshall (19)
Anthony Marshall (71)
Att: 35
Rochdale Town 2-3 Holker Old Boys HT: 1-1
Callum Smith (3)
Nick Hodson (90)
  Dave Swarbrick (39)
John Paul Stanway (53)
Martin Grundy (63)
Att: 20
Reserve Division Cup Semi Finals
AFC Darwen 5-2 Barnoldswick Town HT: 2-0
(AET, 2-2 after 90 mins)

 

Monday 14th April 2014
Premier Division
Alsager Town 2-3 Ashton Athletic HT: 0-1
Craig Dove (65)
Chris Smith (90)
  Philip Williams (20)
Sam Bailey (43)
Philip Williams (67)
Att: 84
First Division
Leek CSOB 3-1 Daisy Hill HT: 1-1
Ryan Ball (39)
Ryan Ball (64)
Ryan Ball (87p)
  Jordan Hussey (52) Att: 15
Oldham Boro 3-4 Ashton Town HT: 1-1
Nathan Adams (38)
Matty Knowles (62)
Kyle Jackson (79)
  Elliot McDonough (36)
Scott Baker (76)
Elliot McDonough (80)
Paul Gouthwaite (89)
Att: 25
Rochdale Town 7-2 Northwich Flixton Villa HT: 3-0
Jason Hill (9)
Callum Smith (13)
Callum Smith (17)
Luke Bradbury (70)
Callum Smith (72)
Kristian Evans (84)
Kristian Evans (89)
  Gareth Grant (49)
Steven Owens (90)
Att: 21
Reserve Division
Silsden 5-5 Irlam HT: 5-3
Reserve Division Trophy Group B (South)
West Didsbury & Chorlton Reserves 1-3 Cheadle Town Reserves HT: 0-3
      Att:

 

Saturday 12th April 2014
League Challenge Cup Semi Final 2nd Leg
1874 Northwich 0-3 Maine Road HT: 0-0
  Thomas Bentham (50p)
Neil Chappell (67)
James Rothel (88)
Att: 259
Aggregate score: 1-6
Ashton Athletic 3-1 Rochdale Town HT: 1-1
Ben Kay (8p)
Mike Downing (77)
Luke Holden (88)
  Kristian Evans (31) Att: 65
Aggregate score: 6-2
Premier Division
AFC Liverpool 4-2 Colne HT: 0-0
John Lawless (50)
John Lawless (59)
Ryan Cox (67)
Joshua Purcell (82)
  Tom Berwick (52)
Nathan Bond (73)
Att: 122
Bacup & Rossendale Borough 3-2 St Helens Town HT: 1-1
Adrian Bellamy (32)
Arron Kirk (48)
Barry Massey (52)
  Adam Storey (20)
Adam Storey (57)
Att: 34
Barnoldswick Town 1-1 Congleton Town HT: 0-1
Matthew Cavanagh (90)   Simon Thompson (16) Att: 70
Glossop North End 4-1 Alsager Town HT: 1-0
Ben Richardson (28)
Dave Young (71)
Kieran Lugsden (77)
Kieran Lugsden (88)
  Reiss Lee (58) Att: 224
Norton United 2-0 AFC Blackpool 15:07
Leigh Skellern (23)
Tom Fogg (78p)
  Att:
Runcorn Town 1-3 Abbey Hey HT: 0-0
Paul Stanley (59)   John Hardy (62p)
Sam Jones (69)
John Hardy (85)
Att: 96
Silsden 2-1 Winsford United HT: 1-0
Zach Dale (4)
Zach Dale (75)
  Michael Jones (47) Att: 101
Stockport Sports 2-3 West Didsbury & Chorlton HT: 0-1
Ben Halfacre (60)
Jason Walley (78)
  Rick Gleave (45)
Rick Gleave (54)
Tre Baldwin-Willis (67)
Att: 81
Wigan Robin Park 2-3 Squires Gate HT: 2-0
Stephen Milne (17)
Philip Howard (27p)
  Own Goal (66)
Billy McKenna (74)
James Washburn (90)
Att: 49
First Division
AFC Darwen 2-3 Oldham Boro HT: 1-1
Conor Gaul (33)
Stephen Lee (54)
  Lee Knowles (40)
Nathan Adams (51)
Lee Knowles (84)
Att: 124
Atherton LR 2-0 Irlam HT: 1-0
Kristian Holt (6)
Jack McKay (66)
  Att: 52
Daisy Hill 0-2 Cheadle Town HT: 0-0
  Nathan Neequaye (60)
Luke Pearson (72)
Att: 26
Hanley Town 1-5 Atherton Collieries HT: 1-2
Josh Thorpe (44)   Gareth Peet (10)
Paul Atherton (20)
Paul Atherton (55)
Paul Atherton (75)
Mitchell Leece (89)
Att: 66
Holker Old Boys 2-3 Eccleshall HT: 0-1
Liam Shields (63)
John-Paul Stanway (86)
  Angelo Errico (4)
Daniel Counter (68)
Angelo Errico (88)
Att: 29
Leek CSOB 0-1 Ashton Town HT: 0-0
  Thomas Jump (51) Att: 25
Northwich Flixton Villa P-P Nelson
Postponed due to
Reserve Division
Padiham 0-3 New Mills HT: 0-2
Reserve Division Trophy Group B (South)
Irlam Reserves 3-1 Cheadle Town Reserves HT: 0-0
      Att:
West Didsbury & Chorlton Reserves 1-4 Glossop North End Reserves HT: 1-2
      Att:

 

Thursday 10th April 2014
First Division
Ashton Town 1-2 Atherton LR HT: 1-1
John Coulter (38)   Tom Shaw (21)
Ben Hardcastle (48)
Att: 68
Holker Old Boys 4-1 Oldham Boro HT: 3-0
Liam Shields (3)
Jamie Pattinson (13)
John-Paul Stanway (44)
Danny Pattinson (78)
  Lee Knowles (53) Att: 40
Rochdale Town 4-2 Formby HT: 2-0
Kristian Evans (22)
Kristian Evans (45)
Luke Bradbury (50)
Callum Smith (58)
  Francis Smith (60)
Kurt Sherlock (71)
Att: 34
Widnes Vikings 2-4 Hanley Town HT: 1-2
Graham Molloy (14)
Ben Tollitt (71)
  Martin Stanyer (7)
James Pointon (17)
Theo Stair (46)
Theo Stair (80)
Att: 81

 

Wednesday 9th April 2014
Premier Division
AFC Liverpool 1-0 Congleton Town HT: 1-0
Ryan Cox (38)   Att: 98
Ashton Athletic 6-2 Winsford United HT: 4-1
Ryan Small (11)
Ritchie Livingston (12)
Sam Bailey (19)
Ritchie Livingston (39)
Ryan Small (56)
Ian Rowlands (83)
  Callum Gardner (5)
Mike Jones (70)
Att: 43
Silsden 2-2 Abbey Hey HT: 1-0
Dale Feather (7)
Zack Dale (49)
  Max Lonsdale (57)
John Hardy (65)
Att: 136
First Division
AFC Darwen 2-0 Daisy Hill HT: 1-0
Paul Posteraro (23)
Paul Posteraro (87)
  Att: 96
Reserve Division Trophy Group A (North)
Barnoldswick Town Reserves 3-0 AFC Darwen Reserves HT: 2-0
      Att:

 

Tuesday 8th April 2014
Premier Division
AFC Blackpool 4-2 St Helens Town HT: 2-0
Ben Singleton (34)
Martin Baird (43)
Ben Singleton (52)
Ryan Vaughan (60)
  Michael Sykes-Wright (70)
Andy Olsen (80)
Att: 38
Bootle 3-1 Glossop North End HT: 1-1
Daniel O`Connor (42)
Tom Peterson (48p)
William Smart (85)
  Alexander Byrne (17) Att: 134
Norton United 3-0 Maine Road HT: 2-0
Leigh Skellern (16)
Lee Cropper (18)
Lee Cropper (70)
  Att: 139
First Division
1874 Northwich P-P Leek CSOB
Postponed due to waterlogged pitch
Ashton Town P-P Holker Old Boys
Postponed due to waterlogged pitch
Cheadle Town 2-2 Atherton Collieries HT: 2-1
Ben Connolly (15)
Ben Connolly (24)
  Mitchell Leece (32)
Michael Mulrooney (71)
Att: 54
Hanley Town 2-1 Northwich Flixton Villa HT: 1-1
Jamie Turner (44)
Josh Thorpe (65)
  Omar Osman (48) Att: 69
Rochdale Town P-P Widnes Vikings
Postponed due to waterlogged pitch
Staffordshire Senior Cup Semi Finals
Rushall Olympic 1-0 Norton United HT: 0-0
James Dance (72p)   Att: 60
Reserve Division Trophy Group B (South)
Irlam Reserves 0-2 Glossop North End Reserves HT: 0-0
      Att:

 

Monday 7th April 2014
Premier Division
Ashton Athletic P-P Congleton Town
Postponed due to waterlogged pitch

 

Saturday 5th April 2014
League Challenge Cup Semi Final 1st Leg
Rochdale Town 1-3 Ashton Athletic HT: 0-2
Jason Hill (75)   Ryan Small (25)
Ryan Small (65)
Adam Gilchrist (82)
Att: 43
Premier Division
Abbey Hey 0-2 AFC Blackpool HT: 0-1
  Shane Hull (14)
Shane Hull (74)
Att: 35
AFC Liverpool 0-2 Glossop North End HT: 0-1
  Kieran Lugsden (40)
Sam Hare (90)
Att: 130
Alsager Town 1-2 St Helens Town HT: 1-1
Ryan Connor (40)   Adam Storey (26)
Own Goal (50)
Att: 79
Bacup & Rossendale Borough 0-1 Stockport Sports HT: 0-0
  Paul Wadsworth (85) Att: 27
Maine Road 0-0 Runcorn Linnets HT: 0-0
      Att: 134
Runcorn Town 3-0 Silsden HT: 2-0
Mark Keddie (15)
Mark Keddie (30)
Jason McShane (60)
  Att: 93
Squires Gate 1-2 Norton United HT: 1-2
Jack Sowerby (19)   Kyle Diskin (10)
Jon Beaumont (15)
Att: 42
West Didsbury & Chorlton 1-1 Colne HT: 0-1
Steve Settle (500   Max Jones (34) Att: 42
First Division
1874 Northwich 3-0 Atherton LR HT: 1-0
Rick Bailey (30)
Stuart Wellstead (49p)
Mike Brandon (66)
  Att: 298
Cheadle Town 2-0 Chadderton HT: 1-0
Ben Connolly (18)
Luke Pearson (56p)
  Att: 33
Eccleshall 0-1 Ashton Town HT: 0-0
  Alex Patterson (82) Att: 37
Formby 2-0 AFC Darwen HT: 2-0
Jason Carey (9)
Jason Carey (29)
  Att: 31
Holker Old Boys P-P Leek CSOB
Postponed due to
Nelson 4-2 Atherton Collieries HT: 3-1
Peter Wright (5)
Joseph O`Neill (10)
Peter Wright (27p)
Liam Boswell (89)
  Gareth Peet (22)
Gareth Peet (57p)
Att: 200
Northwich Flixton Villa 2-1 Daisy Hill HT: 0-0
Ahmed Ali (51)
Martin Gordon (67)
  Scott Winstanley (87) Att: 24
Oldham Boro 1-3 Hanley Town HT: 0-2
Nathan Adams (83p)   Danny Tainton (31)
Sean Mallin (36)
Theo Stair (63)
Att: 20
Reserve Division Cup Semi Finals
Glossop North End 1-2 Irlam
Reserve Division
New Mills 3-2 Barnoldswick Town
Silsden 2-4 Cheadle Town
Reserve Division Trophy Group A (North)
AFC Darwen Reserves 1-0 Padiham Reserves

 

Thursday 3rd April 2014
Premier Division
St Helens Town 0-3 Runcorn Town HT: 0-3
  Jack Irlam (9)
Paul Shanley (20)
Paul Shanley (31)
Att: 88
First Division
Ashton Town 2-2 Daisy Hill HT: 2-1
Daniel Boyle (8)
Daniel Boyle (45)
  Paul Oldham (34)
Martin Hastings (72)
Att: 33
Hanley Town 2-1 Atherton LR HT: 0-0
Jamie Pointon (85)
Josh Thorpe (90)
  Craig Boothby (56) Att: 129
Rochdale Town 0-2 Cheadle Town HT: 0-0
  Thabiso Magida (65)
Nathan Neequay (76)
Att: 20

 

Wednesday 2nd April 2014
Premier Division
Bacup & Rossendale Borough 3-0 Squires Gate HT: 1-0
Nathan McDonald (30)
Paul Socha (68)
Adrian Bellamy (83)
  Att: 29
Colne 0-0 Glossop North End HT: 0-0
      Att: 116
Silsden 1-1 Runcorn Linnets HT: 0-0
Daniel Fagan (76)   Matthew Atherton (90) Att: 244
First Division
1874 Northwich 2-1 Eccleshall HT: 1-1
Dave Short (23)
Mike Brandon (89)
  Angelo Errico (26) Att: 215
AFC Darwen 3-0 Chadderton HT: 1-0
Martin Parker (41)
Paul Posteraro (51)
Bobby Langford (88)
  Att: 99
Formby 2-0 Northwich Flixton Villa HT: 1-0
Jason Carey (28)
Anthony Rendell (76)
  Att: 29
Staffordshire Senior Cup Semi Finals
Rushall Olympic P-P Norton United
Postponed due to
Reserve Division Trophy Group B (South)
New Mills Reserves P-P Cheadle Town Reserves
Postponed due to waterlogged pitch

 

Tuesday 1st April 2014
Premier Division
Ashton Athletic 2-0 Norton United HT: 1-0
Own Goal (42)
Adam Gilchrist (89)
  Att: 53
Barnoldswick Town 5-2 West Didsbury & Chorlton HT: 1-1
Harry Thompson (17)
Mathew McNamara (59)
Anthony Pollard (66)
Bill Williams (68)
Mark Threlfall (83p)
  Steven Settle (36)
Mathew Zajac (78)
Att: 64
Wigan Robin Park 1-2 Congleton Town HT: 0-1
Graeme Begley (52)   Brandon Moores (44)
Michael Koral (59)
Att: 55
First Division
Ashton Town 0-1 Hanley Town HT: 0-0
  Jamie Turner (82) Att: 32
Irlam 2-2 Holker Old Boys HT: 2-0
Connor Martin (25)
Ryan Mcdonagh (30)
  Jamie Pattinson (70)
Liam Shields (77)
Att: 45
Rochdale Town 8-6 Atherton Collieries HT: 4-3
Lance Ogunyode (8)
Kristian Evans (9)
Scott Rowbottom (17)
Callum Smith (21)
Jason Hill (48)
Jason Hill (50)
Kristian Evans (53)
Jordan James (85)
  Mitchell Leece (22)
Gareth Peet (27)
Kieran Halliwell (44)
Mitchell Leece (51)
Mitchell Leece (57)
Charlie Stoker (80)
Att: 22
Reserve Division Trophy Group B (South)
Glossop North End Reserves 3-1 West Didsbury & Chorlton Reserves

 

Monday 31st March 2014
League Challenge Cup Semi Final 1st Leg
Maine Road 3-1 1874 Northwich HT: 1-1
James Rothel (36)
Jack Langford (58)
Neil Chappell (70)
  Stuart Welstead (22) Att: 206
Premier Division
Bacup & Rossendale Borough 1-4 Winsford United HT: 1-2
Adrian Bellamy (37)   Dominic Marie (11)
Callam Gardner (22p)
Callam Gardner (64p)
Jake Hibbs (74)
Att: 41
First Division
Oldham Boro 0-0 AFC Darwen HT: 0-0
      Att: 43